کارشناس مسئول بهداشت خانواده شبکه بهداشت سوادکوه عنوان کرد: عوامل کاهش میزان باروری در ایران

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۰۷
  • نظرات : بدون دیدگاه

کارشناس مسئول بهداشت خانواده شبکه بهداشت سوادکوه با بیان هدف سیاست‌های جمعیتی مبنی بر حفظ تعادل پویای ساختار کلي جمعیت تصریح کرد: براساس گزارش توسعه انسانی سازمان ملل، مردم (مردان و زنان) ثروت واقعی هر ملتی را تشکیل می دهند.

به گزارش روابط عمومی واحد سوادکوه، دکتر سپیده رضایی در دوره آموزشی که به مناسبت هفته جمعیت با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه و شبکه بهداشت و درمان شهرستان با عنوان سیاستهای جمعیتی و پویش خطرسنجی سکته های قلبی عروقی برای کارمندان واحد سوادکوه در سالن کنفرانس دانشگاه برگزار شد، با تعریف نرخ باروری مبنی بر اینکه متوسط تعداد فرزندی که یک زن در طول دوران باروری خود به دنیا می آورد، گفت: برای پیشگیری از منفی شدن رشد جمعیت، باید میزان نرخ باروری حداقل ۲٫۱ فرزند (سطح جانشینی) باشد.

این پزشک عمومی شبکه بهداشت سوادکوه بعضی از عوامل کاهش میزان باروری در ایران را، دخالت دولت و تصویب قوانین مشوق کاهش جمعیت و جریمه فرزند چهارم و بیشتر، افزایش میزان باسوادی زنان، توسعه شهرنشینی، افزایش سن ازدواج، توسعه اشتغال زنان و گرایش زنان به تحصیلات و آموزش عالی دانست. وی تصریح کرد: راهبردهای ملی برون رفت از این وضعیت: فرهنگسازی برای دستیابی به جمعیت مطلوب و اصلاح بینش و نگرش مسئولان و مردم نسبت به پیامدهای منفی کاهش باروری بویژه زیر حد جانشینی، تدوین سیاستها، برنامه ها و قوانین و مقررات حمایتی و تشویقی برای دستیابی به نرخ باروری مناسب، جمعیت مطلوب و لغو سیاستها، برنامه ها و قوانین و مقررات مشوق کاهش باروری، تدوین الگوی سبک زندگی و ترویج آن به ویژه فعالیتهای اجتماعی، آموزشی و اشتغال زنان متناسب با معیارهای اسلامی و هماهنگ با مصالح خانواده به منظور ایفای هر چه کاملتر نقش مادری و همسری، ایجاد و استقرار نظام مدیریت فرابخشی و جامع جمعیت کشور، آمایش مستمر جمعیتی کشور و تدوین سیاستهای مهاجرتی به منظور جهت دهی به جابجاییهای جمعیتی در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی، اهتمام به ارتقا کیفی جمعیت کشور از طریق متناسب ساختن نرخ باروری خانواده ها با شرایط و اقتضائات سلامت، معیشت و فرهنگ آنهاست.

کارشناس مسئول بهداشت روان شبکه بهداشت سوادکوه نیز با تعریف افسردگی و علل بروز آن گفت: افسردگی بعد از حوادث جاده ای دومین علت مرگ و میر در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال در دنیا است.

حیدر رحیمی فقر، بیکاری، اتفاقات ناگوار زندگی مانند مرگ افرادی که فرد به آنها علاقه مند است یا بهم خوردن یک رابطه عاطفی، بیماری جسمی و مشکلات ناشی از مصرف الکل و سو مصرف مواد را از عوامل افزایش خطر ابتلا به افسردگی عنوان کرد.

در حاشیه این دوره آموزشی، پویش خطرسنجی سکته های قلبی عروقی از سوی عاطفه چالاکی کارشناس پرستاری و دیابت شبکه بهداشت شهرستان برای کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه انجام شد.