موقعیت جغرافیایی

شهرستان سوادكوه يكي از شهرستانهاي استان مازندران است كه با ۲۴۴۱ كيلومتر مربع وسعت در قسمت جنوبي استان مازندران واقع شده است.اين شهرستان در دامنه شمالي كوه‌هاي البرز مركزي واقع شده كه از شمال به شهرستان سوادکوه شمالی و  قائم‌شهر، از جنوب به فيروزكوه، از غرب به شهرستان بابل و از شرق به شهرستان ساري محدود ميگردد و از سه شهر به نامهاي پل سفيد، زيراب و آلاشت به همراه روستاهاي اطراف آنها تشكيل شده و مركز آن شهر پل سفيد مي باشد. فاصله آن با قائمشهر ۵۵ كيلومتر و با فيروزكوه ۶۵ كيلومتر مي باشد.

اين شهرستان كلاً در منطقه كوهستاني   البرز مركزي واقع شده است.از نظر تفكيك جغرافيايي و وضعيت ناهمواريها از جنوب  به طرف شمال از ارتفاع كاسته ميگردد، زيرا اين شهرستان در دامنه شمالي رشته كوههاي البرز مركزي واقع شده است و هرچه از دامنه‌هاي فوق به طرف شمال فاصله بگيريم از ارتفاعات كاسته مي‌شود تا اينكه در منتهي اليه مرز شمالي شهرستان سوادكوه به قائمشهر متصل ميگردد به منطقه هموار و دشتها مي‌رسيم.

شهرستان سوادكوه در حال حاضر داراي ۲۴۴۱ كيلومتر مربع وسعت و در جنوب شهرستان قائمشهر واقع شده است. اين شهرستان از ۲ بخش و ۶ دهستان و ۱۹۸ آبادي تشكيل شده است .

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه  در بخش مركزي استان مازندران در دامنه‌ي شمالي كوههاي البرز مركزي در بين عرض جغرافيائي ۴۹ دقيقه و ۳۵ درجه تا ۲۳ دقيقه و ۳۶ درجه نيمكره شمالي و دربين طول جغرافيائي ۳۹ دقيقه و ۵۲ درجه تا ۱۴ دقيقه و ۵۳ درجه نيمكره شرقي واقع شده که به عنوان تنها دانشگاه دارای امکانات بالقوه تحصیلی در این منطقه در حدفاصل زیراب تا پل سفید و در قسمت ابتدایی ورودی جاده آلاشت واقع می باشد.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه دارای چهار سایت مجزا به شرح ذیل می باشد :

 

 

این دانشگاه، فعالیت آموزشی خود را در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۸۰ در ۴ رشته تحصیلی و با ۴۸۳ دانشجو آغاز نمود و اینک با گذشت حدود دو دهه فعالیت ، با دارا بودن بیش از ۵۰ رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی و نیز دارا بودن ۶۰ عضو هیات علمی به عنوان یکی از دانشگاههای بزرگ منطقه  مطرح می باشد. در سال ۱۳۸۴ با توجه به افزایش تعداد دانشجو و نیاز مبرم به فضای آموزشی بیشتر، تلاش برای خرید فضای جدید صورت گرفت تا اینکه زمینی به مساحت تقریبی ۳۷۰۰۰ مترمربع واقع در سایت البرز مرکزی توسط دانشگاه خریداری شد که هم اکنون با اتمام پروژه ساختمان آموزشی به متراژ ۵۰۰۰ مترمربع و ساختمان سلف سرویس به متراژ تقریبی ۲۰۰۰ متر مربع، این مجموعه محل استقرار ساختمان مرکزی دانشگاه و محل برگزاری تمام کلاسها، کارگاهها و آزمایشگاههای دانشجویان می باشد.