روسا و معاونان واحدهای دانشگاهی به دور از سلیقه های شخصی طبق مقررات عمل کنند

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  • نظرات : بدون دیدگاه

در شورای تخصصی اداری مالی و عمرانی استان مازندران

نیازآذری: روسا و معاونان واحدهای دانشگاهی به دور از سلیقه های شخصی طبق مقررات عمل کنند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران، ملاک ارزیابی و سنجش واحدهای استان و معاونت های مختلف را اجرای قوانین و مقررات دانست و تاکید کرد: ” ملاک ارزیابی همه مسئولان در دانشگاه، بخشنامه ها و ضوابط جاری سازمانی است، بنابراین معاونان و مسئولان به دور از هر گونه اعمال سلیقه های شخصی باید مطابق مقررات عمل کنند.”

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، دکتر کیومرث نیازآذری در هشتمین شورای تخصصی اداری مالی و عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران در واحد سوادکوه با بیان اینکه بر اساس آمار و اطلاعات ارسالی واحدها، برنامه و اهداف استانی تعیین میشود، گفت:معاونان اداری و مالی باید تمام آمار و ارقام درخواستی را به صورت دقیق و شفاف به روسای واحدها و استان اعلام کنند تا بر اساس واقعیتها برنامه ریزی صورت گیرد و نقشه راه ترسیم شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران با بیان اینکه معاونان اداری و مالی باید به عنوان مشاور امین و متخصص این حوزه ارقام واقعی را به روسای واحدها ارائه کنند، اظهار کرد: هیچ دلیل و توجیهی برای اینکه واحدی بخواهد روی ضرر و زیان خود را بپوشاند نیست بلکه با صداقت در ارائه اطلاعات می توان به پیشرفت دانشگاه و برون رفت از مشکلات مالی کمک کرد و این وظیفه معاونان اداری و مالی است.

هر طرحی که پشتوانه علمی داشته باشد دانشگاه از آن حمایت می کند چون اساس و رسالت کار پژوهشی تلاش برای یافتن انجام یا اثبات عدم امکان انجام یک عمل است

وی با بیان اینکه واحدهای استان باید به معنای واقعی درآمد غیرشهریه ای داشته باشند، ادامه داد: افزایش درآمد غیرشهریه ای به این معنی نیست که واحدی مبلغی را برای کار اقتصادی یا دانش بنیان سرمایه گذاری کند و فقط درآمد آن را گزارش کند بلکه باید از حیث منابع و مصارف آن فعالیت اقتصادی سودآور بوده و توجیه اقتصادی داشته باشد، در غیر اینصورت انجام آن عینا ضرر است و واحدها باید از آن انجام و یا ادامه فعالیت های چنینی پرهیز کنند.

نیازآذری با بیان اینکه درآمدهای غیرشهریه ای در دانشگاه باید مبتنی بر دانش باشد، اظهار کرد: انجام برخی از فعالیت های اقتصادی نه فقط به دور از شان و جایگاه دانشگاهی و ممنوع است بلکه تخلف محسوب می شود که اجاره سالن برای جشن های خانوادگی و کنسرت های موسیقی مصادق بارز آن است که خوشبختانه تاکنون در واحدهای استان در این زمینه دقت کافی وجود داشته و هیچ تخلفی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه فعالیت پژوهشی و اقتصادی دانش بنیان از ذات و رسالت دانشگاه است، افزود: هر طرحی که پشتوانه علمی داشته باشد دانشگاه از آن حمایت می کند چون اساس و رسالت کار پژوهشی تلاش برای یافتن انجام یا اثبات عدم امکان انجام یک عمل است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ساری با اشاره به تاکید دکتر علی اکبر ولایتی رئیس هیات موسس دانشگاه در اجلاس هفتاد و یک روسای واحدهای دانشگاهی، به تخصیص بودجه ها در حوزه های مختلف، بویژه پژوهشی و فرهنگی بر اساس بودجه مصوب اشاره و تاکید کرد: تا معاونان اداری و مالی واحدهای استان در این زمینه تعامل و اقدام لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه باید آینده نگر باشیم و براساس برنامه حرکت کنیم، به خاطره ای از آینده نگری و حضور آیت الله هاشمی (ره) در ایام ساخت و ساز واحد ساری اشاره کرد و گفت: آیت الله بعد از بازدید از فرایند ساخت در واحد ساری گفت: با این حجم ساخت و ساز و اخذ وام می توانید در آینده وامها را پرداخت کنید؟ که در پاسخ به ایشان با ارائه مستندات توضیح دادم با توجه به برنامه های واحد و پیش بینی های به عمل آمده و با توجه به جمعیت جوان جامعه و شرایط منطقه ای می توانیم فعالیتهای واحد را گسترش داده و مبلغ اقساط را تامین کنیم.

نیازآذری در مورد تعیین و تلکیف برخی اراضی واحدهای استان نیز تاکید کرد: املاک و اراضی که هنوز اسناد آن صادر نشده و یا در حال سیر روال قانونی برای اخذ سند هستند باید هرچه زودتر وضعیت آن مشخص شود و در این زمینه معاونان عمرانی و روسای واحدها به عنوان امین دانشگاه از هیچ حقی در برابر سایر ارگانها یا اشخاص کوتاهی نکنند.

نیازآذری در مورد طرح های پژوهشی و تحقیقاتی نیز گفت: معاونان اداری و مالی واحدهای استان در زمان مقرر نسبت به تسویه حساب طرح های پژوهشی و استرداد وجه طرحهای راکد به نفع دانشگاه و نیز تسویه و حساب همه بدهکاری ها و به روز کردن وضعیت مالی واحدها اقدام فوری کنند.

بیشتر منابع درآمدی واحدها صرف پرداخت حقوق استادان و کارکنان می شود و باید کاهش هزینه ها سرلوحه کار همه واحدهای استان باشد و اجرای قوانین و مقررات و محاسبه تاخیر ها و تعجیل ها برای کادر هیات علمی هم لحاظ شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران با توجه به قوانین دانشگاه تصریح کرد: همه افراد مسئول در دانشگاه باید در زمان تصدی مسئولیت امانتدار دانشگاه باشند و اگر تخلفی صورت پذیرد حتی بعد از پایان دوره مسئولیت بر اساس اساسنامه دانشگاه با افراد خاطی برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه بیشترین تعداد اعضای هیات علمی و کارمند نسبت به تعداد دانشجو در کشور در استان مازندران است، ادامه داد: بیشتر منابع درآمدی واحدها صرف پرداخت حقوق استادان و کارکنان می شود و باید کاهش هزینه ها سرلوحه کار همه واحدهای استان باشد و اجرای قوانین و مقررات و محاسبه تاخیر ها و تعجیل ها برای کادر هیات علمی هم لحاظ شود.

نیازآذری با تاکید بر اینکه باید از هزینه های غیرضروری پرهیز کرد، ادامه داد: تعمیر و نگهداری یک ماموریت مهم حوزه های عمرانی است و به خاطر اینکه نوسازی هزینه های بسیار بالایی دارد باید در تعمیر نگهداری تاسیسات دانشگاه دقت و حساسیت بیشتر وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه باید برای صرفه جویی در هزینه ها چارت سازمانی چابکتر شود، ادامه داد: هیچ نیرویی در واحدهای استان بدون مجوز از سازمان مرکزی حق فعالیت ندارد.