دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه در یک نگاه

  • تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  • نظرات : بدون دیدگاه

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه به‌عنوان نخستین و بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی در شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی مطرح است.

 

 

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا، شهرستان سوادکوه به‌عنوان یکی از زیباترین شهرستان‌های استان مازندران و شمال کشور مطرح بوده که در ناحیه البرز مرکزی و در مجاورت استان‌های تهران و سمنان واقع شده است. سوادکوه در واقع در یک دره طولانی قرار گرفته است و به‌دلیل همجواری این ناحیه با جلگه‌های جنوبی و دریای خزر شاهد آب و هوای خاص معتدل خزری تا آب و هوای سرد سیری در بخش‌های جنوبی سوادکوه هستیم.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه که به عنوان نخستین و بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی در شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی مطرح است، پنجم اردیبهشت سال ۱۳۸۰با همکاری فرمانداری و کمک‌های مردمی و خیّران این شهرستان راه‌اندازی شد.

وجود جنگل‌های هیرکانی با درختان سربه‌فلک کشیده و رودخانه‌هایی که از ارتفاعات البرز مرکزی سرچمشه گرفته با زیبایی چشم نواز و دل‌انگیز در اطراف دو مجتمع دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه از جاذبه‌های طبیعی شهرستان و موجبات استقبال دانشجویان برای کسب علم و دانش در این آب و هوای مطبوع شده است.

واحد دانشگاهی سوادکوه با واقع شدن در مسیر جاده اصلی تهران شمال با فاصله ۱۵۰ کیلومتری از تهران و دارابودن راه‌آهن سراسری با ایستگاه ریلی در هر کدام از شهرستان‌ها با فاصله ۳ کیلومتری از دانشگاه و نیز ایجاد ایستگاه اختصاصی راه‌آهن شهری در فاصله ۲۰۰ متری دانشگاه توانسته در این سال‌ها علاوه بر دانشجویان بومی، دانشجویان غیربومی را نیز از استان‌های همجوار به‌ویژه تهران جذب کند.  

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه فعالیت آموزشی خود را با چهار رشته تحصیلی و ۴۸۳ دانشجو آغاز کرد و اکنون با گذشت دو دهه فعالیت با بیش از ۸۰ رشته تحصیلی در مقاطع دکتری تخصصی، کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی و ۶۴ عضو هیئت علمی به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی شهرستان سوادکوه مطرح است.

فعالیت واحد سوادکوه ابتدا در محل ساختمان اهدایی فرمانداری آغاز و پس از گذشت دو سال در سال ۱۳۸۲ ساختمان مرکزی دانشگاه به محل جدیدی واقع در جنب اداره فنی و حرفه ای شهرستان با فضای ۱۵ هزار و ۳۰۱ متر مربع عرصه و ۳ هزار و ۵۵۱ متر مربع اعیان انتقال یافت.

با پیگیری و تلاش مسئولان وقت در سال ۱۳۸۴ با توجه به افزایش تعداد دانشجو و نیاز مبرم به فضای آموزشی بیشتر، سایت جدید دانشگاه در ابتدای دو راهی آزادمهر شهر پل‌سفید در زمینی به مساحت ۳۷ هزار و ۹۱ متر مربع توسط دانشگاه خریداری شد که با ساخت ساختمان آموزشی به متراژ ۵ هزار متر مربع و ساختمان سلف سرویس به متراژ ۲ هزار متر مربع، این مجموعه با اعیان کل ۱۳ هزار و ۲۷۵ متر مربع محل استقرار ساختمان مرکزی دانشگاه و محل برگزاری تمام کلاس‌ها، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های دانشجویان شد.

 

 

با تغییر مدیریت کلان دانشگاه آزاد اسلامی و تصمیمات متخذه در راستای تجمیع مراکز آموزشی سراسر کشور با واحدهای تابعه، سال ۱۳۹۳ مرکز آموزشی شیرگاه با دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه تجمیع و اکنون با عنوان مجتمع آموزشی شهید مدافع حرم حسین مشتاقی شیرگاه در زمینی به مساحت ۵ هزار متر مربع و اعیان ۲ هزار و ۲۸۷ متر مربع در شهرستان سوادکوه‌شمالی- شهر شیرگاه فعال است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه اکنون دارای دو مجتمع دانشگاهی فعال در دو شهرستان سوادکوه و سوادکوه شمالی با بیش از ۱۰۰۰  دانشجو بوده و توانسته از بدو تاسیس تاکنون بیش از ۱۳ هزار و ۷۰۰ دانش‌آموخته و فارغ‌التحصیل به جامعه علمی کشور تحویل دهد.

رؤسای واحد سوادکوه از بدو تأسیس به ترتیب مجید عابدی، کاوه جعفری خورشیدی، عباس اشرفی، محمد احمدی، تقی لطیفی شیردار بوده و رئیس فعلی واحد داریوش خادمی شورمستی بوده است.

دانشگاه آزاد اسلامی سوادکوه با ۲۵ باب آزمایشگاه و کارگاه تخصصی، دو باب سالن اجتماعات به ظرفیت کلی ۵۰۰ نفر، سایت کامپیوتر، کتابخانه با ظرفیت ۳۰ هزار جلد کتاب، سالن کنفرانس و سالن جلسات دفاع از پایان‌نامه‌ها امکانات آموزشی و پژوهشی خوبی را برای طالبان علم و دانش فراهم آورده است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه در راستای کسب درآمدهای غیرشهریه‌ای با توجه به جایگاه صنعت توریسم و اهمیت گردشگری به‌دلیل وجود جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و مذهبی در شهرستان در سال ۱۳۹۵ به ایجاد خانه مسافر اسپهبد خورشید با تجهیز و بهسازی ساختمان سابق اداری در سایت البرز مرکزی اقدام کرد.

راه‌اندازی خانه مسافر مورد استقبال عموم و نیز همکاران دانشگاه آزاد واقع شد و تا قبل از شیوع ویروس منحوس کرونا در حال خدمات‌دهی به عموم بوده است. پس از شیوع ویروس کرونا نیز در راستای تعامل و کمک به مردم شریف شهرستان این مجموعه رفاهی به اداره بهداشت و خدمات درمانی شهرستان تحویل تا تجهیز و برای قرنطینه بیماران کرونایی استفاده شود.